Biokuro birža „Baltpool“ pradėjo prekybą naudotos medienos produktais

2021 03 17
Biokuro birža „Baltpool“ pradėjo prekybą naudotos medienos produktais

Plėsdama savo veiklą tarptautinė biokuro birža „Baltpool“ pradėjo prekybą nauju produktu – naudota mediena. Šis sprendimas atveria galimybes įvairioms statybinių ir pramoninių atliekų tvarkymu užsiimančioms įmonėms dalyvauti biokuro prekybos aukcionuose bei pasiūlyti naudotą medieną Baltijos ir Skandinavijos šalių energijos bei šilumos gamintojams.

„Pradėję prekybą naudotos medienos produktais, sudarėme galimybę įvairių šalių įmonėms, energijos gamybai naudojančioms biokurą, mūsų biržos aukcionuose įsigyti dar vieną pigesnę biokuro rūšį ir užtikrinti geresnes šildymo bei elektros gamybos kainas. O naudotos medienos produktų pardavėjai  nuo šiol turi papildomą pardavimo kanalą ir galimybę eksportuoti šį produktą į kitas šalis, taip išplečiant savo prekybos geografiją“, – sako biokuro biržos „Baltpool“ generalinis direktorius Andrius Smaliukas.

Pirkti ir parduoti naudotos medienos produktus biokuro biržoje gali visi biržos dalyviai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Danijos, Suomijos, Švedijos. „Baltpool“ sudarė  galimybes įmonėms vykdyti skaidrią prekybą naudota mediena, standartizavo šio naujo produkto specifikacijas, remiantis skirtingų Baltijos ir Skandinavijos šalių reikalavimais.

„Jau kurį laiką rinkoje jautėme poreikį pradėti prekybą naudotos medienos produktais. Sulaukdavome ir pirkėjų, ir pardavėjų užklausų dėl tokios galimybės, ypač – iš Baltijos ir Skandinavijos šalių, nes prekybos naudotos medienos produktais rinka yra auganti ir šios prekybos apimtys yra gana didelės. Mes vieninteliai Europoje standartizavome medienos skiedros produktus ir dabar šią sukauptą patirtį sėkmingai pritaikome naudotos medienos sektoriuje. Tokiu būdu siekiame rinkos dalyviams iš įvairių šalių palengvinti tarptautinius naudotos medienos produktų pirkimo ir pardavimo sandorius, kurie vyksta per centralizuotą „Baltpool“ elektroninės prekybos sistemą“, – sako A. Smaliukas.

Tikimasi, kad naudotos medienos produktų pirkėjai daugiausia bus energijos gamintojai iš Baltijos ir Skandinavijos šalių, kurių katilai pritaikyti šiam biokurui, o pardavėjai – įmonės, užsiimančios statybinių ir pramoninių atliekų tvarkymu, turinčios reikiamus sertifikatus ir leidimus. Minimalus prekybos naudota mediena kiekis „Baltpool“  biržoje yra 70 MWh, t. y. apie 24 tonos.

„Baltpool“ biržoje taip pat prekiaujama medienos skiedromis, medienos granulėmis, kuro durpėmis, ligninu. 2020 m. biržoje buvo sudaryti  5629 sandoriai, parduota 5,5 TWh biokuro, o sudarytų sandorių suma siekė 54,9 mln. EUR.