BIOKURO BIRŽOS 2019 M. VASARIO APŽVALGA

2019 03 13
BIOKURO BIRŽOS 2019 M. VASARIO APŽVALGA

Biokuro kainos Lietuvoje pasiekė vasariui neįprastas žemumas

Sausį augusi, vasarį biokuro biržos „Baltpool“ apyvarta mažėjo 40 proc. iki 3,34 mln. eurų. Iš viso vasarį buvo parduota 20 922 tne medienos skiedros, t. y. trečdaliu mažiau nei sausį (31 332 tne), tuo pačiu laikotarpiu pristatyta 23 proc. mažiau kuro nei sausį, t. y. 45 tūkst. tne. 

Didžioji dalis medienos skiedros sandorių (74 proc.) vasarį buvo sudaryti savaitės, 25 proc. – mėnesio trukmės, o likusi dalis – pusmečio sandoriais.  Nenuostabu, kad antrąjį metų mėnesį savaitiniai sandoriai buvo populiariausi: jų kaina per mėnesį nukrito 14,5 proc. Indeksas „Baltpool Wood Chips Spot Lithuania“ (BWCS Lithuania) vasario 5 d. siekė 159,87 Eur/tne, tuo tarpu, vasario 26 d. – 136,72 Eur/tne. Baigiantis mėnesiui, indekso vertė buvo 32 proc. mažesnė nei pernai tokiu pačiu metu.

Įdomu tai, kad mėnesio pabaigoje įsivyravus lietingiems orams, SPOT kaina vėl ėmė augti. Pirmojo kovo aukciono metu indekso kaina nežymiai kilo ir siekė 144,16 Eur/tne.

„Biokuro biržos apyvarta vasarį buvo mažesnė dėl to, kad šį mėnesį įvyko vienu aukcionu mažiau nei sausį. Be to, vasarį vyravo šiltesnė nei įprasta temperatūra, todėl nebuvo įprasto šiam mėnesiui biokuro vartojimo piko. Taipogi, antrąjį metų mėnesį ir toliau mažėjo trumpalaikių sandorių kaina. Tai buvo itin naudinga tiems, kurie neturėjo susiformavę viso biokuro tiekimo portfelio šiam šildymo sezonui. Pirkėjai, matydami žemas kainas, jau pradėjo sudarinėti sandorius bei apsirūpinti biokuru ateinančiam vasaros sezonui“, – teigia „Baltpool“ prekybos vadovas Vaidotas Jonutis.

Vasarį Kuršių nerijos pirkėjai sudarė ilgalaikį sandorį dėl tiekimo vasaros sezoną už vidutinę svertinę 130 Eur/tne pristatymo kainą, kuri yra 11 proc. mažesnė nei vidutinė pernai ilgesnio laikotarpio sandorių dėl tiekimo vasarą kaina (144,56 EUR/tne). Šilumos gamintojai iš kitų apskričių taip pat biokurą iš anksto vasarį pirko vasaros sezonui mėnesio bei pusmečio sandoriais: pigiausiai biokuras pirktas Kauno apskrityje (104,00 Eur/tne), o aukščiausia jo kaina buvo Tauragės apskrityje (140 Eur/tne).

Vasarį vidutinė svertinė sudarytų sandorių kaina, kaip ir praėjusį mėnesį, tolygiai mažėjo 9 proc.: nuo 171,05 Eur/tne iki 159,25 Eur/tne, o per metus ji sumažėjo net 27 proc.

Vasarį sudarytų trumpalaikių sandorių vertė Latvijoje – 85,5 tūkst. eurų

Paskutinį žiemos mėnesį vidutinė svertinė sudarytų sandorių kaina Latvijoje buvo 4 proc. žemesnė nei sausį. Kaimyninės šalies šilumos gamintojai pagal savaitės trukmės sandorius už 178,25 Eur/tne vidutinę svertinę kainą įsigijo SM2 biokuro produktų Kuržemės, Rygos bei Žemgalės regionuose. Vasarį latviai „Baltpool“ biokuro biržoje 73 proc. sandorių sudarė su pirkėjais iš Lietuvos už 161,50 Eur/tne vidutinę svertinę kainą, o likusi dalis buvo parduota Latvijos pirkėjams už 171,88 Eur/tne. Sudarytų sandorių vertė siekė daugiau nei 85,5 tūkst. eurų.