BIOKURO BIRŽOS 2019 M. SAUSIO APŽVALGA

2019 02 11
BIOKURO BIRŽOS 2019 M. SAUSIO APŽVALGA

Sausį „Baltpool“ biokuro biržoje toliau mažėjant kainoms, apyvarta augo 

„Baltpool“ biokuro biržoje vidutinė svertinė sandorių kaina sausį mažėjo 9 proc. iki 171,05 Eur/tne palyginti su mėnesiu prieš tai,  ir 22 proc. – palyginti su pernai metų atitinkamu laikotarpiu. Kainoms nuosekliai mažėjant, prekybos apyvarta sausį, lyginant su 2018 m. gruodžiu, didėjo 2 proc. nuo 5,40 mln. Eur iki 5,49 mln. eurų, tuo tarpu medienos skiedros pardavimai buvo 10 proc. didesni (31 332 tne).

Išaugo trumpalaikių sandorių skaičius

Savaitės trukmės sandorių biokuro biržoje šių metų sausį buvo 54 proc. daugiau nei gruodį. Pirmąjį metų mėnesį trumpalaikiai sandoriai sudarė pusę visų biokuro tiekimo sandorių biržoje, kiti 46 proc. – buvo mėnesio trukmės, o likusią dalį užėmė pirmasis pusmečio trukmės sandoris, sudarytas 2019 m. vasaros sezono tiekimui. Tauragės apskrityje esantys šilumos pirkėjai įsigijo 1 560 tne kuro už vidutinę svertinę 140 Eur/tne pristatymo kainą.

„Praėjusį mėnesį ženkliai išaugo trumpalaikių pirkimų skaičius ir tai natūralu. Šilumos sezonas jau įpusėjo. Šilumos pirkėjai šiuo metu jau yra įsigiję daugiau nei 80 proc. šildymo sezonui reikiamo kuro kiekio ir likusią dalį pildo trumpalaikiais sandoriais. Tikėtina, jog biržoje laikantis žemoms kainoms, biokuras ir toliau bus perkamas savaitės trukmės kontraktais, – sako „Baltpool“ vadovas Andrius Smaliukas.

Biokuro biržoje medienos skiedrų kainų indekso „Baltpool Wood Chips Spot Lithuania“ vertė sausio pabaigoje nukrito 13 proc., lyginant su gruodžio pabaiga, ir siekė 161,50 Eur/tne, t.y. beveik trečdaliu mažiau nei pernai tuo pačiu metu (221,22 Eur/tne).

Latvijoje per sausį sudarytų sandorių vertė – virš 100 tūkst. eurų

Šį mėnesį Latvijos šilumos gamintojai pagal savaitės trukmės sandorius įsigijo SM2 biokuro produktų už 185,78 Eur/tne vidutinę svertinę kainą. Sudarytų sandorių vertė daugiau nei 100 tūkst. Eur, o pirmąjį metų mėnesį nupirktas mėnesio kiekis sudaro 66 proc. viso bendrai per 2018 m. suprekiauto kuro kiekio Latvijoje.

Sausį vykusių prekybos sesijų rezultatai rodo, kad vidutinės svertinės SPOT rinkos kainos Latvijoje yra 12 proc. aukštesnės, nei Lietuvoje. Pagal biržoje sudarytus sandorius Latvijos pardavėjai savo šalies pirkėjams biokurą parduoda 9 proc. brangiau, lyginant su jų vykdoma prekyba Lietuvoje.