2019 m. vasario prekybos mediena apžvalga

2019 03 14
2019 m. vasario prekybos mediena apžvalga

Vasarį prekyba medienos aukcionuose buvo vangi dėl aukštų kainų

Vasarį EMPS buvo sudaryta sandorių dėl 7 330 m3 žaliavinės medienos pardavimo trumpalaikėmis sutartimis, tačiau pirkėjai per mėnesį nupirko tik 62 proc. iš VĮ VMU siūlomų 14,4 tūkst. m3 medienos.

Tai, kad pirkėjai medienos aukcionuose pasyvūs, indikuoja, kad rinkos dalyviams medienos kainų lygis yra per aukštas. Tikėtina, kad jam kritus, prekyba pasidarys aktyvesnė.

Per mėnesį iš siūlytų pjautinųjų rąstų sortimentų buvo nupirkta 36 proc. Tik dviejuose aukcionuose iš 18 pirkėjai įsigijo medienos pradiniame etape, nelaukdami, kol pardavėjai sumažins parduodamos medienos kainas. Kituose pjautinųjų rąstų aukcionuose paklausa buvo tik tuo atveju, kai jų pradinės pardavimo kainos buvo sumažintos nuo 8 proc. iki 22 proc. Bet kuriuo atveju, didžioji dalis vasarį siūlomų pjautinųjų rąstų liko nenupirkta, tad pardavėjai skelbdami pakartotinius aukcionus mažins produkcijos kainas.

Baltpool Timber Spot Lithuania indeksas

Vasarį iš „Baltpool Timber Spot Lithuania“ indekso skaičiavimuose naudojamų sortimentų sandoriai buvo sudaryti tik pjautinaisiais rąstais (eglė, pušis, beržas: Vd, St; L2, L3) ir popierrąsčiais (eglė, pušis, beržas).

Paskutinis sandoris pjautinaisiais rastais prieš tai buvo sudarytas 2018 m. gruodžio viduryje už 52 Eur/m3, o vasario pabaigoje VĮ VMU šio sortimento pjautinuosius rastus pasiūlė pirkti už 20 proc. aukštesnę kainą nei gruodį. Galutinė pjautinųjų rąstų kaina aukcionų metu dėl konkurencijos paaugo dar 1,2 proc., nežiūrint į tai, kad beveik dėl pusės sortimento sandoriai nebuvo sudaryti.

Vasarį „Baltpool Timber Spot Lithuania“ indekso vertė pakilo 7 proc. ir mėnesio pabaigoje ji siekė 46,88 Eur/m3. Metinis indekso pokytis siekia 6,25 proc., kai „Baltpool Timber Spot Lithuania“ vertė 2018 m. vasario 26 d. indekso reikšmė buvo 44,12 Eur/m3.