Medienos biržos apžvalga – 2019 m. rugsėjis

2019 10 14

Rugsėjį smulkintos medienos kainos Lietuvoje toliau mažėjo, Europos miškus puolant kirmgraužoms

Pasibaigus rugsėjui Elektroninės medienos prekybos sistemoje (EMPS) buvo fiksuota 70 440 ktm parduotos medienos. Šiuo laikotarpiu buvo organizuoti 124 aukcionai, iš jų skelbiami įvykusiais – 75. Aukcionuose dalyvavo 93 pirkėjai iš Lietuvos ir Lenkijos. 95 proc. medienos įsigijo Lietuvos įmonės. Visa parduotos medienos vertė siekė 1 669 009 Eur.

Rugsėjį didžioji dalis medienos pardavimų EMPS įvyko  per 2019 m. II pusmečio pakartotinio aukcioną (40 390 ktm). Jo metu VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) pardavė 46% pasiūlytos medienos. Aukcione dalyvavo 25 pirkėjai.

Daugiausiai buvo siūloma pigesnių medienos sortimentų – popierrąsčių, malkinės ir plokščių medienos, kurie nebuvo parduoti prieš tai vykusiuose aukcionuose. Šių sortimentų pasiūla Europos rinkoje yra išaugusi dėl padažnėjusių karščio bangų. Karščio bangos sukelia vis daugiau audrų, sausrų, gaisrų ir aktyvuoja kirmgraužas, kurios miškams žalos gali sukelti daugiau nei gaisrai. Būtent taip atskitiko Švedijoje, kur pernai gaisrai sunaikino 2,1 mln. kubinių metrų medienos, tuo tarpu nuo kirmgraužų miškas nukentėjo dvigubai daugiau – (4 mln. kub. m. medienos).

Likusiam medienos kiekiui yra paskelbtas III pakartotinis pusmetinis aukcionas, į jį pirkėjai gali registruotis iki spalio 14 dienos imtinai. Aukcionas įvyks spalio 22-28 d.

Trumpalaikiuose aukcionuose per pirmąjį rudens mėnesį buvo parduota 30 050 ktm medienos. Nuo rugpjūčio pardavimų apimtys sumažėjo 17 proc. dėl sumažėjusios pasiūlos ir rinkos dalyvių aktyvumo.

Prekyba TOP5 medienos sortimentais rugsėjį sudarė 89 proc. visų medienos pardavimų, t. y. 26 860 ktm. Daugiausiai trumpalaikių sandorių portfelio sudarė popierrąsčių pardavimai (34 proc.), pjautinių rąstų sandoriai sudarė 25 proc., plokščių medienos ir malkų (II, III kaitrumo klasės) – 22 proc., tarrąsčių – 15 proc., o kirtimo liekanų – 4 proc.

Rugsėjį TOP5 sortimentų kainos mažėjo lyginant su rugpjūčio rezultatais. Kirtimo liekanų kainos sumažėjo 10 proc., pjautinių rąstų ir tarrąsčių kainos – 6 proc., o plokščių medienos ir malkų (II, III kaitrumo klasės), bei popierrąsčių kainos mažėjo 3 proc.

Tikimasi, jog spalį trumpalaikių aukcionų pardavimų apimtys bus panašios kaip ir rugsėjo mėnesį bei turėtų siekti apie 30 000 ktm, mat, VMU spalio pirmoje pusėje numatyta dar daugiau aukcionų nei rugsėjo pradžioje. Tuo tarpu rinkos kainų tendencijos šalyje gali ir toliau išlikti neigiamos dėl medienos pertekliaus Europos rinkoje. Spartus kirmgraužų plitimas Europos miškuose keliais paskutiniais metais tapo didžiuliu iššūkiu. Pasak Viurcburgo universiteto publikacijos, 2018 m. šios rūšies vabzdžiai atsakingi už 40 milijonų kietmetrių medienos sunaikinimo centrinėje Europoje,  ir šiemet šis procesas nelėtėja.

Švedijos miškų agentūra prognozuoja, kad, blogiausiu atveju, šioje šalyje šiemet kirmgraužos gali sugadinti net 12,5 milijono kietmetrių medienos. Pernai šis skaičius siekė 4 milijonų kietmetrių.

Čekijos žemės ūkio ministerijos vertinimu 2018 m. šalyje buvo užkrėsta 18 milijonų kubinių metrų medžių, tai yra 10 kartų daugiau nei ankstesniais metais.

Prancūzija prognozuoja, kad šiemet šioje valstybėje sugadintos medienos skaičius gali siekti 3-4 milijonus ktm, tai yra 3 kartus daugiau nei pernai. Pažeistų spygliuočių medžių kiekis Šiaurės Rytų Prancūzijoje jau dabar daug didesnis nei per prieš tai vykusį kirmgraužų užkrėtimą 2003–2007 m., po kurio miškams prireikė daug metų atsigauti.

 

Pilną medienos apžvalgą prašom skaityti čia =>>