2017 M. VASARIO MĖN. BIOKURO BIRŽOS APŽVALGA

2017 03 15

Sausį išaugusi biokuro biržos BALTPOOL apyvarta vasarį sumažėjo 7 proc., iki 6,4 mln. eurų, tačiau specialistų teigimu taip nutiko tik dėl to, kad dėl trumpesnio mėnesio vasarį įvyko vienu aukcionu mažiau nei sausį. Didžiausias prekybos pokytis – trumpalaikius sandorius pakeitė ilgalaikiai, kuriais biokuras perkamas vasaros sezonui.

Dar viena stebima tendencija – šildymo sezono metu padidėjo pardavėjų iš Latvijos aktyvumas. Vasarį sandorius sudarė 4 Latvijos pardavėjai. Aktyviausiai šios šalies tiekėjai veikia apskrityse, kurios ribojasi su Latvija. Pavyzdžiui, Telšių apskrityje 2016 – 2017 m. šildymo sezono metu apie 40 proc. faktiškai pristatyto kuro patiekė Latvijos pardavėjai.

Tikėtina, kad aktyvus Latvijos pardavėjų dalyvavimas šildymo sezono metu yra susijęs su kainų svyravimu skirtingais metų sezonais. Lyginant Latvijos skiedros kainų indeksą su biokuro biržos kainos indeksu, galima pastebėti, kad Latvijoje jis svyruoja iki 8,5 proc., tuo tarpu Lietuvoje vasaros periodu biokuro kainos kinta iki 36,03 proc. Tikėtina, jog tam didžiausią įtaką daro sandorių trukmė. Latvijoje dauguma sandorių sudaroma metų periodui, tuo tarpu Lietuvoje šie periodai yra diferencijuoti (pusmečio, ketvirčio, mėnesio, savaitės). Pastebima, kad trumpesnės sandorių trukmės skatina pardavėjų konkurenciją ir leidžia tiksliau nustatyti tikrą skiedros rinkos kainą būsimam tiekimo laikotarpiui.