2016 metų biokuro biržos apžvalga

2017 01 17

Biokuro biržos BALTPOOL apyvarta 2016 metais pasiekė 56,1 mln. eurų ir, lyginant su 2015 metais, buvo 43 proc. didesnė. Dar vienas svarbus pokytis biokuro rinkoje – didėja Latvijos tiekėjų skaičius – užsiregistravo 5 šios šalies biokuro tiekėjai.

2016 metais didėjo ne tik apyvarta, bet visi biokuro biržos veiklos rodikliai: sandorių skaičius augo 72 proc. ir pasiekė 4320 sudarytus sandorius, biržoje užsiregistravo 11 naujų pirkėjų ir 37 pardavėjai, penki iš jų – Latvijos įmonės. Latvijos pardavėjų dalyvavimas aukcionuose prisideda prie konkurencijos didėjimo bei parodo prekybos procedūros paprastumą – užsienio įmonei sudaryti sandorį yra vienodai paprasta kaip ir vietinei įmonei. 2015-aisiais biržoje registruoti du pirmieji pardavėjai iš Latvijos.

2016 metais absoliuti dauguma biokuro biržos dalyvių naudojo mišrią biokuro pirkimo strategiją, kuomet pirkėjai derino vidutinio laikotarpio (pusmečio, ketvirčio, mėnesio) sandorius su trumpalaikiais (savaitės). Ilgalaikiais sandoriais (pusmetiniais ir ketvirtiniais) per 2016 m. buvo patiekta daugiau nei 55 proc. viso biokuro kiekio. Mišrios strategijos taikymas perkant biokurą yra naudingas tiek pirkėjui, tiek ir pardavėjui. Pardavėjams ilgalaikių sandorių dėka lengviau planuotis darbų apimtis, paruošti pigesnę žaliavą ir siūlyti konkurencingas kainas. Pirkėjai savo ruoštu mažina rizikas dėl galimų kainos šuolių trumpuoju laikotarpiu, ypatingai tais laikotarpiais kai kuro prireikia visiems.

2016 m. sausio–lapkričio mėnesiais reguliuojami šilumos energijos gamintojai biokuro biržoje įsigijo 88,17 proc. viso reikalingo kuro.