2016 M. KOVO MĖN. BIOKURO BIRŽOS APŽVALGA

2016 04 13

Šilumos gamintojai pradėjo ruoštis vasarai ir net kitai žiemai.

Kovas buvo paskutinis mėnuo, kuomet buvo galima sudaryti pusmečio trukmės sandorius ne šildymo sezonui. Tuo pasinaudojo šilumos gamintojai, linkę vienu sandoriu užsitikrinti tiekimą visam pusmečiui. Kai kurie tiekėjai jau sudarė sandorius ir dėl biokuro tiekimo ateinantį šildymo sezoną. Iš viso kovą sudaryta 14 pusmetinių kontraktų, iš kurių 3 – 2016 metų šildymo sezonui.  Ilgalaikių sandorių kiekis kovą kilo 155 proc. iki 51 sandorio.

Pasiektas sandorių skaičiaus rekordas.

Kovą pasiektas sandorių skaičiaus rekordas – pirmą pavasario mėnesį sudaryti 499 sandoriai. Padidėjusį aktyvumą lėmė į viršų iki 448 šovęs trumpalaikių sandorių skaičius (84 proc. didesnis nei vasarį). Pastebima tendencija, kad biokuro pirkėjai pradeda labiau pasitikėti biokuro biržos likvidumu ir vis dažniau kuro tiekimą užsitikrina trumpalaikiais sandoriais.

Biokuro kainos išlieka stabilios.

Kovo vidutinė svertinė medienos skiedrų tiekimo kaina siekė 148 EUR/tne, ir buvo 0,7 proc. mažesnė lyginant su vasariu. Minimalų kainos mažėjimą labiausiai įtakojo smarkiai išaugęs trumpalaikių sandorių skaičius ir jų svoris bendrame patiektame biokuro kiekyje.

Didesnio kainų kritimo laukiama gegužę.

Detalizuojant ilgalaikius ir trumpalaikius sandorius matome, kad jų kainos leidžiasi panašiais tempais. Šiek tiek didesni pokyčiai pastebėti trumpalaikių sandorių statistikoje: kovą vidutinė medienos skiedros svertinė kaina siekė 151 EUR/tne ir buvo 4 proc. mažesnė lyginant su vasario duomenimis. Ilgalaikių sandorių tiekimo kaina traukėsi 3,19 proc., tačiau šis pokytis nėra itin reikšmingas, nes vasarį svertinė biokuro kaina lyginant su sausiu buvo šoktelėjusi 2,4 proc.

Biokuro pasiūla rinkoje neslūgsta.

Rekordinis sandorių skaičius, bei iki 6,5 mln. eurų augusi sandorių apyvarta, tempė į viršų ir pavedimų vertes: pirkimo pavedimų vertė augo 41 proc. (iki 14 mln. EUR), o pardavimų  – net 92 proc. (iki 49 mln. EUR). 2014-2015 m. žiemą biokuras buvo iki 20 proc. brangesnis. 2015-2016 m. žiemos sezono metu tiektas biokuras beveik visose apskrityse buvo pigesnis nei ankstesnį šildymo sezoną tuo pačiu metu. Tiekiamo biokuro kainos augimas fiksuotas tik Marijampolės apskrityje (-17,46proc.). Biokuro brangimą šioje apskrityje sąlygojo trumpalaikių sandorių strategijos taikymas.