Visos temos

Veiksmai ir iniciatyvos

Veiksmai ir iniciatyvos, kurių imasi BALTPOOL, įgyvendinant strateginius tikslus ir siekiant sumažinti neigiamą poveikį aplinkai ir žmonėms.

Aplinkosaugos sritis

BALTPOOL, kaip ir visos EPSO-G grupės įmonės, ŠESD emisijų skaičiavimai atlikti remiantis tarptautine ŠESD protokolo „Įmonių apskaitos ir ataskaitų teikimo standartu“ metodika. Veiklos emisijos klasifikuojamos į tris grupes:

  1. 1. tiesioginės (1 lygis);
  2. 2. netiesioginės (2 lygis);
  3. 3. kiti emisijų šaltiniai (3 lygis).

BALTPOOL 1 lygio emisijos susidaro iš naudojamo kuro automobiliams. 2023 m. elektrifikuotas bendrovės autoparkas buvo eksploatuojamas ir 2024 m. visi bendrovės valdomi automobiliai yra elektromobiliai arba, nesant galimybės naudoti elektromobilio, hibridai. Automobiliams įkrauti naudojama tik žalia elektros energija. Lyginant su baziniais metais, emisijų kiekis sumažėjo 79 proc. Nuo 2019 m. naudojant elektros energiją iš atsinaujinančiųjų energijos šaltinių administracinėse patalpose, 2 lygio emisijos nesusidaro. Didžioji 3 lygio emisijų dalis susidaro iš įsigyjamų prekių ir paslaugų (1 kategorija).

BALTPOOL ŠESD emisijų inventorizacija pateikta lentelėje:

Rodiklis 2024 2023 2022 2019 (baziniai metai)
1 lygio emisijos, tCO²e 2,7 4,0 10,5 12,9
2 lygio emisijos, tCO²e 0 0 0 0
3 lygio emisijos, tCO²e 106,1 84,0 72,3
1 lygio emisijų pokytis, lyginant su baziniais metais, proc. -79,0 -68,9 -18,8 baziniai metai

Apskaičiuota naudojant „rinkos metodą“ (angl. market based method), vertinant pagal faktinius elektros energijos pirkimus. Skaičiuojant „vietos metodu“ (angl. location based method), t.y. pagal šaliai būdingą energijos gamybos pobūdį, bendros 2024 m. BALTPOOL ŠESD emisijos būtų 113 tCO²e.

EPSO-G grupės aplinkosaugos politikoje grupės įmonės yra įsipareigojusios administracinėje veikloje naudoti sertifikuotą žaliąją elektros energiją, teikti prioritetą netaršaus transporto naudojimui ir plėsti jo naudojimą, nuosekliai mažinti taršaus kuro rūšių bei energetinį efektyvumą didinančių priemonių naudojimą. Nuo 2019 m. BALTPOOL naudoja elektros energiją iš atsinaujinančiųjų energijos šaltinių, kuri naudojama ir patalpų šildymui.

Socialinė sritis

2024 m. darbuotojai dalyvavo konferencijose, seminaruose, kontaktiniuose ir nuotoliniuose mokymuose ir kursuose. Buvo organizuoti visų bendrovės darbuotojų bendrieji mokymai įvairiomis ir visapusiškomis temomis: Bendrojo duomenų apsaugos reglamento, dirbtinio intelekto, kibernetinio saugumo, antikorupcijos, psichologinės ir emocinės sveikatos, įvairovės ir įtraukties. Nauji darbuotojai įgijo tiesioginiam darbui reikalingų žinių, o kiti darbuotojai plėtė ir gilino turimas savo srities žinias. 2024 m. darbuotojai taip pat rinkosi vadovavimo, lyderystės, užsienio kalbų mokymus.

BALTPOOL taip pat skatina ir palaiko savanorystės veiklą. Palaikydama darbuotojo iniciatyvą dalyvauti Lietuvos šaulių sąjungos veikloje, bendrovė suteikia darbuotojui papildomas 5 (penkių) darbo dienų atostogas šaulio tarnybai.

Valdysenos sritis

BALTPOOL sudaro galimybę pranešimą apie galimus diskriminacijos atvejus pateikti tiek anonimiškai, ypač tais atvejais, kai asmens tapatybės nustatymas nėra būtinas pranešimui išnagrinėti, tiek atskleidžiant savo tapatybę.

2022 m. BALTPOOL prisijungė prie EPSO-G atnaujintos grupės lygių galimybių politikos ir patvirtino naują Diskriminacijos, smurto, priekabiavimo ir seksualinio priekabiavimo prevencijos tvarką. Politikoje aprašytos galimos smurto, diskriminacijos, priekabiavimo ir seksualinio priekabiavimo formos, jų atpažinimo būdai, jų prevencijos priemonės, pranešimų apie pastebėtą ar patirtą galimą netinkamą elgesį teikimo ir nagrinėjimo tvarka.

Korupcijos rizikos vertinimas BALTPOOL atliekamas kartą per metus, remiantis grupės rizikų valdymo politikos ir metodikos nuostatomis, o korupcijos rizikai valdyti identifikuotų priemonių įgyvendinimo statusas vertinamas kartą per ketvirtį. Siekdami geresnio su trečiosiomis šalimis susijusio korupcijos rizikų valdymo, 2024 m. kartu su kitomis grupės įmonėmis sukūrėme veiklos partnerių patikros sistemą, kuria apibrėžėme su veiklos partneriais susijusių rizikų vertinimo procedūras. Darbuotojų antikorupcinis švietimas yra svarbi mūsų bendrovės antikorupcinės veiklos dalis, vykdoma įvairiomis formomis – organizuojant išorės ar vidaus lektorių mokymus, rengiant komunikacines žinutes antikorupcinės veiklos aktualijomis. Norėdami nuoseklaus darbuotojų antikorupcinio sąmoningumo ugdymo, 2024 m. sukūrėme interaktyvius privalomus antikorupcinius mokymus. Šiuos mokymus nuo 2025 m. turės išklausyti visi BALTPOOL darbuotojai, pradedant visais naujai į darbą priimtais asmenimis. Auginome ir antikorupcinės veiklos ekspertų kompetenciją, organizuodami kviestinio lektoriaus mokymus praktinėmis interesų konfliktų valdymo temomis.

2024 m. vykdėme darbuotojų tolerancijos korupcijai apklausą, padedančią nustatyti darbuotojų požiūrį į korupciją ir identifikuoti tobulintinus antikorupcinės veiklos aspektus, tačiau apklausą pildėme naujais klausimais ir pakeitėme jos pavadinimą. Nuo šiol ji vadinama antikorupcinės kultūros apklausa. Apklausoje dalyvavo 10 darbuotojų (2023 m. – 13 darbuotojų, 2022 m. – 9 darbuotojai).

Pagrindinių apklausos klausimų rezultatai parodė, kad nesusidūrusių su korupcijos apraiškomis darbe buvo:

2024 m. 2023 m. 2022 m.
80% 100% 100%

Darbuotojų, žinančių kur pranešti apie korupcijos atvejus, buvo:

2024 m. 2023 m. 2022 m.
90% 92,31% 88%

Analizuojant apklausos rezultatus bendrovėje, paaiškėjo, kad praplėstos ir pasikeitusios klausimų formuluotės galėjo nulemti respondentų atsakymus. Naujieji apklausos klausimai (žinios apie nusišalinimą nuo kilusių interesų konfliktų situacijų, elgesys gavus dovaną ir kt.) suteikė naujų indikacijų antikorupcinio sąmoningumo didinimo aspektu.

Planuodama ir vykdydama viešuosius pirkimus bendrovė taiko veiksmingas priemones, užtikrinančias, kad pirkimai būtų vykdomi skaidriai, laikantis lygiateisiškumo, nediskriminavimo ir proporcingumo reikalavimų. Vykdydama viešuosius pirkimus, bendrovė skatina tiekėjus ne tik laikytis teisės aktų, bet ir vadovautis EPSO-G grupės Tiekėjų etikos kodekse nustatytais verslo etikos ir aplinkosaugos standartais ir kitomis įtvirtintomis nuostatomis. Nuo 2024 m. III ketvirčio tiekėjų prašoma užpildyti veiklos partnerių patikros klausimyną, leidžiantį identifikuoti tiekėjo elgsenas ir potencialias rizikas. Šių klausimynų duomenys analizuojami ir pavieniui, esant poreikiui pritaikant papildomas rizikų valdymo priemones, ir apibendrintai, siekiant tiekėjams pateikti rekomendacijas dėl taikomų aplinkosaugos politikų ir pan.

Įgyvendinant Darbuotojų ir kolegialių organų narių interesų valdymo politiką ir siekiant užtikrinti tinkamą interesų konfliktų valdymo sistemos funkcionavimą, 2024 m. BALTPOOL atnaujino interesų valdymo procesus reglamentuojančius teisės aktus, aiškiau apibrėždama privačių interesų deklaravimo, nusišalinimo, nušalinimo, stebėsenos, priežiūros ir kontrolės veiksmų atlikimą.

Platesnė informacija apie aplinkosaugos, socialinės dalies ir gerosios valdysenos veiksmus ir iniciatyvas pateikiama BALTPOOL vadovybės ataskaitoje ir EPSO-G konsoliduotoje tvarumo ataskaitoje.

Norite sužinoti daugiau?

Parašykite mums ir mes su jumis susisieksime.